Anasayfa  Site Haritası

 
 Site İçi Arama

 
 
 Haberler

Sabancı Perakende`nin Hedefi 5 Milyar Lira Ciro
Sabancı Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, 2009`da perakende faaliyetlerinin yüzde 16 büyüdüğünü ve 4.2 milyar lira ciro beklediklerini,

Türkiye`ye ABD`li Kimya Devinden Yatırım
ABD`li kimya devi Dow Chemicals Türkiye`deki plastik katkı maddeleri faaliyetlerine 33.5 milyon Euro yatırım yaptığını açıkladı. Dow Tü

Süreyya Ciliv` e Yılın CEO` su Ödülü
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv`e, İngiltere`nin başkenti Londra`da düzenlenen "Dünya İletişim Ödülleri- World Communication Awards 20

İstanbul’un Yeni Yüzü Esenyurt`un Yıldızı HANPLUS`tan
Ünlü Japon mimar Tatsuya Yamamoto imzasını taşıyan ve 380 bin nüfuslu gelişen Esenyurt’un fonksiyonel tek projesi HANPLUS, özellikle kriz d

Mey İçki`ye Burgaz Rakı İçin İzin Çıkmadı
Rekabet Kurulunun 18 Kasım 2009 tarihli Kurul kararları, Kurumun internet sitesinde yayımlandı. Burgaz Alkollü İçecekler Ticari ve İktisadi

 
 

 
 Krone-Doğuş treyler fabrikasının temeli atıldı
Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı treyler fabrikalarından biri olacak Krone-Doğuş treyler fabrikasının temeli İzmir’in Tire ilçesinde atıldı. 35 milyon Euro’ya mal olacak fabrika, gelecek yıl hizmete girecek.

Doğuş Otomotiv, Alman Krone Trailer ortaklığında büyük bir yatırıma imza atıyor, İzmir’in Tire ilçesindeki organize sanayi bölgesinde önümüzdeki yıl dev bir fabrika yükselecek. Kalabalık bir törenle temeli atılan Krone-Doğuş Treyler fabrikası, Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı treyler fabrikalarından biri olacak.

Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, açılışta yaptığı konuşmada “Özkaynaklarımızdan 35 milyon Euro ile kurulan tesis Krone fabrikası ilk yılında 150, ikili vardiya sistemine geçildiğindeyse 400 kişiyi istihdam edecek. 10 bin adet treyler üretiyor olacağız, üretimimizin yüzde seksenini ihraç edeceğiz” dedi.

Acar’dan sonra kürsüye gelen Krone Yönetim Kurulu Başkanı Jürgen Föhrenbach, “Ticari nakliyatın 2025 yılına kadar yüzde 40 artış göstermesi bekleniyor. Tire, Karadeniz, Yakın Doğu, Kuzey Afrika gibi geleceğin öngürülen pazarlarının kalbinde yer almaktadır. Doğuş ve Krone bu nedenle stratejik olarak da çok iyi bir konuma sahiptir” diye konuştu.

ŞAHENK: ESKİDEN MAL SATMAYA GELİRLERDİ
Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ise dördüncü nesil Krone yönetimiyle Türkiye’de ortak yatırıma imza attıkları için mutluluk duyduğunu dile getirdi. Şahenk, “Eskiden yatırımcılar Türkiye’ye mal satmak için gelirlerdi. Yabancı yatırımların Türkiye’ye gelmesi önemli” dedi.
Ferit Şahenk Krone’nin Türkiye’ye çok inanan dördüncü nesil bir grup olduğunu belirterek, “Dünyada ikinci, üçüncü nesiller az duyulurken dördüncü nesli buraya getirmek çok önemli. Bu fabrikaya yatırımlarının bir başlangıcı olarak bakıyoruz” dedi.

Fabrikada üretilen treylerlerin Rusya, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Güney Doğu Avrupa ülkelerine ihraç edileceğini aktaran Şahenk, “Türkiye’nin en büyük kapasiteli, dünyanın da sayılı treyler fabrikalarından biri olacak” diye konuştu.

Krone’nin yatırım kararının Türkiye’nin değişen dünyada yerini almasının ve ilerlemesinin göstergesi olduğunu dile getiren Şahenk, yabancıların eskiden sadece mal satmak için geldiklerini, artık kaliteli insan gücü ve sosyo-ekonomik değişimler nedeniyle geldiklerini söyledi. Şahenk, Türk halkının senelerce enflasyonla mücadele ederken artık 3-5 senelik planlar yapmaya başladığına işaret etti.

Fabrikanın sadece ekonomiye değil, istihdama da katkıda bulanacağını vurgulayan Şahenk, “Krone ile 2003’te distribütörlük anlaşması imzaladık. O zaman bu markanın ürünlerini Türkiye’de üretme hayali kurduk. Şimdi bunu gerçekleştiriyoruz. İlk defa bir yatırımcı geldi, biz teklif etmeden ‘Burada yatırım yapalım’ dedi” şeklinde konuştu.

Ferit Şahenk, Türkiye’nin genç nüfusuna dikkati çekerek, “2030-2040’lı yıllara geldiğimizde eğer bir arada bulunabilirsek, bu genç nüfusun önemi hayal ettiğimizden de fazla artacak” dedi.

ÇAĞLAYAN: AYHAN ŞAHENK İÇİN ALKIŞ İSTİYORUM
Törende konuşan Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da yatırımın büyüklüğüne dikkat çekti. Çağlayan, “Krone ile Doğuş arasındaki ortaklıktan mutluluk duyuyoruz. İki ülke arasında dostluk temelini güçlendiriyor” ifadesini kullandı.

Çağlayan, fabrikanın temelinin atılmasıyla sadece bir temelin atılmadığını, 2 ülke arasındaki dostluk temellerinin de yeniden inşa edildiğini söyledi. Bu törenle iki kıymetli firmanın nikahının kıyıldığını dile getiren Bakan Çağlayan, “Bu ortaklıktan gürbüz çocuklar bekliyoruz. Kendimi bir düğün merasimininde kabul ediyorum”
dedi.

Krone’nin 102 yıllık bir firma olduğunu, Doğuş Grubunun da Türk Ekonomi Milli Takımının as oyuncularından biri olduğunu ifade eden Bakan Çağlayan, “Milyonlarca Euro yatırım, milyonlarca dolar ihracat yapacak iki ortağa alkış istiyorum. Aynı alkışları Doğuş Grubunun kurucusu Ayhan Şahenk için de istiyorum” dedi.

Bakan Çağlayan, böyle bir fabrikanın Türkiye’de kurulmasının sevindirici olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“İşte Türkiye’nin gerçek gündemi bu. Türkiye son 5.5 yıldaki siyasi ve ekonomik istikrarla dünyada önemli bir mihenk taşı haline gelmiştir. Bu yatırım tesadüfi bir yatırım değildir. Türkiye dünyanın çok önemli parlayan yıldızlarından biridir. Dünyanın 17. büyük, Avrupa’nın da 16. büyük ülkesiyiz. 24 saniyede bir aracın üretildiği 30 saniyede bir aracın ihraç edildiği bir ülke burası. Genç nüfusu serbest piyasa ekonomisi kurallarının uygulanmasında başarı elde etmiş, yabancı yatırımcıların kendilerini ülkelerinde gibi hissettiği, elde ettiği karı serbestçe transfer ettiği, coğrafi avantajları bulunan bir ülke.”

35 milyon Euro’ya mal olması beklenen Krone-Doğuş Treyler Fabrikası gelecek yıl hizmete girecek.


Kaynak: NTVMSNBC
 
   
Hosting