Anasayfa  Site Haritası

 
 Site İçi Arama

 
 
 Haberler

Sabancı Perakende`nin Hedefi 5 Milyar Lira Ciro
Sabancı Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, 2009`da perakende faaliyetlerinin yüzde 16 büyüdüğünü ve 4.2 milyar lira ciro beklediklerini,

Türkiye`ye ABD`li Kimya Devinden Yatırım
ABD`li kimya devi Dow Chemicals Türkiye`deki plastik katkı maddeleri faaliyetlerine 33.5 milyon Euro yatırım yaptığını açıkladı. Dow Tü

Süreyya Ciliv` e Yılın CEO` su Ödülü
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv`e, İngiltere`nin başkenti Londra`da düzenlenen "Dünya İletişim Ödülleri- World Communication Awards 20

İstanbul’un Yeni Yüzü Esenyurt`un Yıldızı HANPLUS`tan
Ünlü Japon mimar Tatsuya Yamamoto imzasını taşıyan ve 380 bin nüfuslu gelişen Esenyurt’un fonksiyonel tek projesi HANPLUS, özellikle kriz d

Mey İçki`ye Burgaz Rakı İçin İzin Çıkmadı
Rekabet Kurulunun 18 Kasım 2009 tarihli Kurul kararları, Kurumun internet sitesinde yayımlandı. Burgaz Alkollü İçecekler Ticari ve İktisadi

 
 

 
 Kimya sektörü adım adım ihracat rekoruna koşuyor
En çok ihracat yapan sektörler sıralamasında geçen ay üçüncülüğe yükselen kimya sektörü, 2008’in ilk 6 ayında yıl sonu hedefinin yarısından fazlasını gerçekleştirdi. Yıl sonu hedefi 14 milyar dolara yükseldi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz, Türkiye’ye en çok döviz getiren sektörlerden biri olan kimya sektörünün, 2008 yılındaki performansından büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

Akyüz, “Kimya sektörü, 2008 yılına 12 milyar dolarlık ihracat hedefiyle başlamıştı. Sektörün gösterdiği performansla hedefi revize edip 14 milyar dolara yükselttik” dedi.

İHRACAT HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
Kimya sektörünün 2002 yılında 2,6 milyar seviyesinde olan ihracatının, geçen yıl neredeyse dört katına çıktığına işaret eden Akyüz, sektörün Türkiye’nin ihracatı içindeki payının her geçen gün hızla artığını söyledi.

Akyüz, geçen yılın haziran ayında yaklaşık 900 milyon dolarlık ihracat yapan kimya sektörünün, bu yılın aynı döneminde ihracatını yüzde 49 oranında artırarak 1 milyar 340 milyon dolara çıkardığını bildirdi.

Geçen yılın ilk yarısında 4 milyar 800 milyon dolar olan kimya ihracatının yüzde 51,6’lık artışla 2008’in aynı döneminde 7 milyar 279 milyon dolara yükseldiğini belirten Akyüz, son rakamlarla kimya sektörünün Türk ihracatındaki payının yüzde 10,8 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

HEDEF 14 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ
Akyüz, kimya sektöründeki ihracat artışının önümüzdeki aylarda da devam edeceğini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Geçen ay tarihinde ilk defa tekstil ihracatını geçerek, en çok ihracat yapan sektörler sıralamasında üçüncülüğe yükselen kimyacılar, bu dopingle 2008’in ilk 6 ayında yıl sonu hedefinin yarısından fazlasını gerçekleştirdi. 2007 yılını rekor ihracat artışıyla kapatan kimya sektörü, 2008 yılına 12 milyar dolarlık ihracat hedefiyle başlamıştı. Sektörün gösterdiği performansla yıl sonu hedefini revize edip 14 milyar dolara yükselttik. İlk yarıda gerçekleştirilen 7 milyar 300 milyon dolarlık ihracatla, bu rakamı bile aşma ihtimali bulunuyor.”

Türk ekonomisinin adeta lokomotifi haline gelen sektörün, her ay yükselen performansının memnuniyet verici olduğunu ifade eden Akyüz, kısa vadede ihracat sıralamasında ikinciliği hedeflediklerini söyledi.

Kaynak: NTVMSNBC
 
   
Hosting