Anasayfa  Site Haritası

 
 Site İçi Arama

 
 
 Haberler

Sabancı Perakende`nin Hedefi 5 Milyar Lira Ciro
Sabancı Perakende Grup Başkanı Haluk Dinçer, 2009`da perakende faaliyetlerinin yüzde 16 büyüdüğünü ve 4.2 milyar lira ciro beklediklerini,

Türkiye`ye ABD`li Kimya Devinden Yatırım
ABD`li kimya devi Dow Chemicals Türkiye`deki plastik katkı maddeleri faaliyetlerine 33.5 milyon Euro yatırım yaptığını açıkladı. Dow Tü

Süreyya Ciliv` e Yılın CEO` su Ödülü
Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv`e, İngiltere`nin başkenti Londra`da düzenlenen "Dünya İletişim Ödülleri- World Communication Awards 20

İstanbul’un Yeni Yüzü Esenyurt`un Yıldızı HANPLUS`tan
Ünlü Japon mimar Tatsuya Yamamoto imzasını taşıyan ve 380 bin nüfuslu gelişen Esenyurt’un fonksiyonel tek projesi HANPLUS, özellikle kriz d

Mey İçki`ye Burgaz Rakı İçin İzin Çıkmadı
Rekabet Kurulunun 18 Kasım 2009 tarihli Kurul kararları, Kurumun internet sitesinde yayımlandı. Burgaz Alkollü İçecekler Ticari ve İktisadi

 
 

 
 Genel Enerji - Heritage birleşmesi sonuçsuz
Genel Enerji Genel Müdürü Orhan Duran, Reuters`a konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Heritage`ın açıklamasını okudum, bu kararla mücadele etme gibi bir durumumuz yok" dedi.

Duran, Kuzey Irak`taki Taq Taq petrol sahasının işletilmesi için yeni bir ortak arayışına girip girmeyeceklerine ilişkin soruyu ise "Böyle bir durumu her zaman değerlendiririz" sözleriyle yanıtladı.

İngiltere merkezli doğalgaz ve petrol arama şirketi Heritage Oil, yaptığı yazılı açıklamayla Genel Enerji ile arasındaki birleşme görüşmelerinin sonuçsuz kaldığını ve Uganda`daki varlıklarını İtalyan enerji şirketi Eni`ye 1.5 milyar dolar bedelle satmak üzere bağlayıcı niyet anlaşması imzaladığını açıkladı.

Eni`nin devralacağı varlıklar Uganda`da Albert Gölü`nün kuzey ve güney ucunu kapsayan Blok 1 ve Block 3A bölgesindeki yüzde 50 hisseden oluşuyor ve buradaki toplam rezervin 300 milyon varil civarında olduğu belirtiliyor.

Heritage Oil tarafından yapılan açıklamada "Eni ile yapılan anlaşma sonrasında, özellikle de Kuzey Irak petrollerinin ihracından sağlanan gelirin ödeme mekanizmasının hâlâ belirlenmediği göz önüne alındığında Genel Enerji ile gerçekleştirilen görüşmeler sonlandırılmıştır" denildi.

Heritage Oil, Genel Enerji ile birleşmek için görüştüğünü Haziran ayında açıklamıştı. Birleşme sonrasında oluşacak şirketin büyüklüğünün 5.5 milyar dolar olacağı tahmin ediliyordu. Kasım ayında yapılan duyuruda ise birleşmenin yıl sonunda gerçekleşebileceği kaydedilmişti.

Heritage, Genel Enerji`nin işlettiği Taq Taq petrol sahasından gelecek nakit akışıyla, Kuzey Irak`ta kendisine ait petrol sahalarını faaliyete geçirmeyi planlıyordu.

Ancak Irak Kürdistan Yerel Yönetimi ile Bağdat yönetimi arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bölgede üretim yapan şirketlerin ihraç ettiği petrole ödeme yapılamıyor. Heritage Oil, petrol ihracatında gelir paylaşımı konusundaki anlaşmazlığın bu tarihe kadar çözülebileceğini düşünüyordu.

Heritage Oil ile Genel Enerji birleşmesi, İngiltere`nin finans sistemini düzenleyen organı Finansal Hizmetler Kurumu`nun (FSA) açtığı bir soruşturmaya da konu olmuştu.

Kaynak: NTVMSNBC
 
   
Hosting